نمایش صوتی شاهنامه – بیژن در چاه

نام نمایش صوتی : نمایش صوتی شاهنامه – بیژن در چاه

مدت زمان فایل صوتی : پنجاه و هفت دقیقه

توضیحات : «بیژن» و «گرگین» برای از بین بردن گرازان، به طرف مرز ایران و توران حرکت کردند. در آنجا بیژن به وسوسه گرگین، راهی توران‌زمین شد. در راه، بیژن اسیر «دلشاد»، ندیمه «منیژه»، دخت شاه توران، شد و به دنبال او نزد منیژه رفت.در دوران پادشاهی «کیخسرو» گروهی از مردم سرزمین «ارمان» (رامیان) نزد شاه ایران آمدند و گفتند سرزمین‌شان که در مرز توران قرار دارد، با تاخت‌وتاز و هجوم گرازان روبه‌رو شده است.

کیخسرو دو پهلوان ایرانی را برای این موضوع در نظر می‌گیرد: یکی «گرگین میلاد» و دیگری «بیژن»، که باوجود جوانی و مخالفت‌های پدرش «گیو»، به این مأموریت اعزام می‌شود.گرگین میلاد (که به خباثت و فرصت‌طلبی در شاهنامه شناخته شده) بیژن را به تنهایی به نبرد می‌فرستد. در آن روز بیژن بر گرازان چیره می‌شود.هنگام بازگشت، گرگین میلاد برای اینکه نافرمانی او نزد شاه فاش نشود، بیژن را به نزدیکی اردوی تفریحی دختران تورانی می‌برد.

«منیژه» به واسطه‌ی ندیمه‌اش متوجه حضور بیژن می‌شود.کتاب گویای «بیژن در چاه» برگرفته از شاهنامه حکیم «ابوالقاسم فردوسی» است که روایتگر عشق «بیژن» پسر «گیو» و «منیژه» دختر «افراسیاب» است. شنیدنش خالی از لطف نخواهد بود.

 

کارگردان : مجید همزه

ترجمه / اقتباس شنیداری : زهره سطوت

تهیه‌کننده رادیویی : ماهداد توکلی

افکتور : فرشاد آذرنیا

صدابردار : امیر میریان

بازیگران : رحمان باقریان , حمید یزدانی , کرامت رودساز , سینا نیکوکار , علی اصغر دریایی , صفا آقاجانی , شهین نجف زاده , علی میلانی

قبلی «
بعدی »