نمایش صوتی شاهنامه – خورشید فرو می‌رود

نام نمایش صوتی : نمایش صوتی شاهنامه – خورشید فرو می‌رود

مدت زمان فایل صوتی : دو ساعت و چهل و چهار دقیقه

توضیحات : «زال» پدر «رستم دستان» چشم به راه آمدن فرزندی است. همسر او کنیزکی بود که در نبرد به اسارت و بعد به همسری‌اش درآمده و اکنون باردار است؛ او هنگام زایمان دچار درد سختی می شود و به علت بزرگی نوزاد عمل زایمان به راحتی انجام نمی‌شود.کودک به دنیا آمده و او را نزد «زال» می آورند. زال نام «شَغاد» را بر کودک می گذارد، اما لکه ای تیره بر سر و گردن شغاد او را سخت نگران کرده است؛ به همین سبب ستاره شناسان گرد هم می‌آیند تا از آینده کودک خبر دهند. ستاره شناسان پیش بینی می کنند که دودمان زال از ناحیه کودک دچار تیره روزی خواهد شد.

بدین ترتیب زال شغاد را از «زابل» دور می کند و به «کابل» می فرستد. شاه کابل هم او را می پذیرد و به مهر می‌نوازد و مانند فرزند خویش می‌پرورد، دخترش را به همسری او درمی‌آورد و او را به پایگاه بلندی در کابل می‌رساند.اما از روزگاران دور کابل از خراج‌گزاران زابل بوده و این مسئله شاه کابل را همیشه رنج می‌داده است. پادشاه کابل با خود می اندیشد حال که شغاد پسر زال، داماد اوست روا نیست که به زابل طبق روال پیشین باج بپردازد. چنین شد که خیالی در سرش پیچید و دسیسه‌ای فراهم آورد و کینه برادر را در دل شغاد انداخت.

اما در آخر چه بر سر زال و شغاد خواهد آمد؟

از شخصیت‌های پیچیده روانی و اثرگذار، اما منفی شاهنامه، «شَغاد» برادر ناتنی «رستم» است که «فردوسی» چنان هنرمندانه و دقیق به بیان نشانه‌ها، توصیف رفتارها و انگیزه های او در قتل رستم می پردازد که با بررسی این توصیف‌ها و نشانه‌ها و مقایسه آن‌ها با نابهنجاری‌های روانیِ شناخته شده در دانش روان‌شناسی، می‌توان نتیجه گرفت شغاد دچار «اختلال روانی عقده حقارت» است.

 

 

کارگردان : محمد عمرانی

ترجمه / اقتباس شنیداری : رضا جابر انصاری

تهیه‌کننده رادیویی : ماهداد توکلی

سردبیر رادیویی : نادر برهانی مرند

افکتور : فرشاد آذرنیا

صدابردار : علی حاجی نوروزی

بازیگران : احمد آقالو , احمد گنجی , ژاله علو , رضا عمرانی , علی زرینی , راضیه مومیوند , رامین پورایمان , مهین فردنوا , بهروز مسروری , امیر فرحان نیا , حمید یزدانی , احمد شمس آصف

قبلی «
بعدی »